Ontdek MooiFlevoland, natuurlijk doen!

Nieuwe webapp SoortenKijker: thermometer voor de natuur in je eigen buurt

Deze week is het Nationale Vogelweek en van 17 t/m 25 mei komt de Week van de Biodiversiteit eraan. Een perfect moment om de nieuwe webapp Soortenkijker van Groene Bondgenoten te leren kennen. Een app voor iedereen die meer wil weten over welke algemene soorten – planten en dieren – er in hun eigen omgeving zouden moeten voorkomen.

De SoortenKijker (soortenkijker.groenebondgenoten.nl) brengt het werk van alle vrijwillige tellers in een heel handzaam overzicht samen. Dus wil je je als vrijwilliger of actieve buurtgenoot inzetten voor een gezondere leefomgeving voor mens en dier? Dan moet je deze app kennen.

Van A tot E

Als gebruiker zie je welke algemene soorten binnen een straal van anderhalve kilometer door vrijwilligers zijn geteld en welke niet zijn geteld, maar die je er wel minimaal zou verwachten. De SoortenKijker vertaalt die data naar een label tussen A (goed) en E (slecht). Hoe lager het label, hoe slechter het is gesteld met de algemene soorten op die locatie in de stad, het landelijk gebied of de bossen buiten de natuurgebieden.

“Eindelijk is het voor iedereen mogelijk om op een eenvoudige manier zicht te krijgen op de Basiskwaliteit Natuur bij jou om de hoek”, zegt Frank Velthuizen namens Groene Bondgenoten. “Met de webapp SoortenKijker wil Groene Bondgenoten heel Nederland inspireren om samen te werken aan het herstel van de Basiskwaliteit Natuur.”

SoortenKijker als thermometer

De SoortenKijker is ontwikkeld samen met Waarneming.nl en maakt gebruik van data uit Waarneming.nl en de Nationale Databank Flora en Fauna (NDFF) om een actuele indicatie te geven over de locatie. De webapp toont je het landschapstype, welke algemene soorten je mag verwachten in dat landschapstype, en welke in werkelijkheid zijn geteld door alle vrijwillige tellers. Met de informatie uit de SoortenKijker kun je met elkaar in gesprek gaan over de gezondheid van je leefomgeving en in actie komen om de biodiversiteit in je eigen omgeving – júist buiten natuurgebieden – te herstellen. Wil je meer weten? Volg de e-learing SoortenKijker.

Basiskwaliteit Natuur

Al decennia lang hollen de biodiversiteit, en vooral ook de aantallen per soort, buiten de natuurgebieden achteruit. Sinds 1992 zijn de aantallen dagvlinders in heel Nederland met 56 procent afgenomen. Ook de grutto, onze nationale vogel, is ernstig in aantal teruggelopen tot nog slechts circa 30.000 broedparen. Om deze trend te keren, is er een basisniveau van natuurkwaliteit nodig om onze leefomgeving in de toekomst gezond te houden en om algemene soorten algemeen te laten blijven of weer terug te laten keren. Deze zogeheten Basiskwaliteit Natuur kijkt naar de condities van de inrichting, het beheer en de staat van water en bodem.

Week van de Biodiversiteit

Tijdens de Nationale Vogelweek (10 tot en met 18 mei) en de Week van de Biodiversiteit (17 tot en met 25 mei) nemen vrijwilligers je mee op excursie om de natuur te beleven. Dan kun je samen met de SoortenKijker ervaren welke algemene soorten aanwezig zijn en welke soorten ontbreken. Zo leer je meer over de staat van de natuur in je eigen omgeving.​

    Deel deze pagina

< Ga terug

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

MooiFlevoland © 2025

Design en ontwikkeling CreatieveVrienden.nl